Picture
Πρωταθλητής χειμώνα με δόξα και τιμή αναδείχθηκε ο Θρύλος που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα στραβοπατήματα των Παναθηναϊκού, ΑΕκ, ΠΑΟΚ και Άρη κερδίζοντας με 0-1 τη Λάρισα στο νέο στάδιο της Λάρισας χάρη σε αυτογκόλ του Παναγιώτη Κατσιαρού έπειτα από σουτ του Όλοφ Μέλμπεργκ.

Δεν ζορίστηκε ιδιαίτερα ο Ολυμπιακός απέναντι σε μια κακή και φλύαρη Λάρισα, που θα μπορούσε να είχε φάει πολλά περισσότερα στο διάστημα 30' - 40' όπου και "κρύφτηκε η μπάλα". Με τη νίκη τους αυτοί οι παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε βρίσκονται στην κορυφή με 36 βαθμούς, όντας η καλύτερη επίθεση και καλύτερη άμυνα της Superleague, αφήνοντας πίσω τους 5 βαθμούς τον αιώνιο δεύτερο Παναθηναϊκό.
Picture
Κριτική Παιχτών

Πάρντο : Έχει στο ενεργητικό του τη μεγάλη απόκρουση του 41ου λεπτού, όπου και αποσόβησε το σχεδόν σίγουρο 1-1. Είχε καλές αντιδράσεις στο παιχνίδι, αν και δεν χρειάστηκε να επέμβει και πολλές φορές λόγω της επιθετικής ανυπαρξίας της Λάρισας. Μοναδικό ψεγάδι η φάση του 95'. Δε βγαίνεις εκεί στα όρια της μεγάλης περιοχής για να διώξεις με γροθιές πάνω σε αντίπαλο...

Τοροσίδης : Καλό παιχνίδι από τον "Τόρο" μετά από αρκετές μέτριες σερί εμφανίσεις. Δυναμικός στις επεμβάσεις του, ανέβηκε αρκετές φορές και μπροστά και ήταν σχεδόν μέσα σε όλες τις φάσεις. Από τους καλύτερους.

Α. Παπαδόπουλος :Έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι, βρισκόταν παντού, δεν επέτρεψε στην πλειοψηφία των φάσεων να δημιουργηθεί καμμία κατάσταση για την εστία του Πάρντο. Επιστροφή στις καλές εμφανίσεις για τον Αβράμη.

Μέλμπεργκ : Πολύ καλός και ο Σουηδός στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, του ανήκει κατά το ήμισυ το γκολ της νίκης ενώ λίγο νωρίτερα είχε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει ξανά. Αμυντικά ήταν καλός, αν και σε δύο φάσεις έχασε τον Κουζέν απ'τα μάτια του, στις δύο μεγάλες ευκαιρίες της Λάρισας (το τετ-α-τετ και την κεφαλιά άουτ).

Ραούλ Μπράβο : Θετική επανεμφάνιση του Ισπανού που όσο άντεχε έκανε ωραίο παιχνίδι, τα πήγε καλά αμυντικά και βοήθησε πολύ με τις προωθήσεις του - είχε και μια ευκαιρία να χριστεί σκόρερ αλλά το σουτ του "έβγαλε" ο Αμπάρης. Κουράστηκε στο δεύτερο ημίχρονο αλλά με την είσοδο του Χολέμπας που ανέλαβε το... τρέξιμο στην πλευρά, επικεντρώθηκε στα αμυντικά του καθήκοντα και δεν είχε προβλήματα.

Ζαϊρί : Αυτός είναι ο βεδουΐνος μας : Μια του ύψους, μια του βάθους. Είχε πολύ καλά διαστήματα στο παιχνίδι του και κάποια άλλα πάλι που σε έκαναν να νομίζεις οτι είχε αποχωρήσει απ'τον αγώνα. Η αλήθεια είναι πως στα καλά διαστήματα της ομάδας, ήταν και ο ίδιος καλός.

Ουρτάδο : Καλύτερος από τις προηγούμενες εμφανίσεις του, βοήθησε αρκετά στο ανασταλτικό κομμάτι και φάνηκε ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο που η ομάδα άφησε χώρους στη Λάρισα. Είχε όμως και κάποια σημεία που ήταν κίνδυνος-θάνατος, με κορυφαία τη στιγμή που βγήκε σαν κριάρι πάνω στον Μετίν. Ήταν όμως σίγουρα η καλύτερη παρουσία του με τα ερυθρόλευκα ως τώρα.
Picture
Ιμπαγάσα : Λίγα πράγματα στο δημιουργικό κομμάτι από τον Αργεντινό αυτή τη φορά. Ελάχιστα πράγματα του έπιασαν - αυτός ήταν και ένας λόγος που ο Κέβιν Μιραλάς έμεινε εκτός παιχνιδιού, εξασφάλιζε πάντως τη σωστή κυκλοφορία της μπάλας στο χώρο της μεσαίας γραμμής ενώ και ανασταλτικά όποτε χρειάστηκε ήταν παρών. Από τα λιγότερο καλά του παιχνίδια.

Ριέρα : Φορτσάτος μπήκε ο Ισπανός μετά τον τραυματισμό του. Μπορεί να μην έκανε καμμιά σούπερ εμφάνιση αλλά δε φοβήθηκε να βάλει τα πόδια του στη φωτιά, να ζητήσει τη μπάλα, να προσπαθήσει να πάρει πρωτοβουλίες. Κουράστηκε γρήγορα και αντικαταστάθηκε - τώρα περιμένουμε στον 2ο γύρο να δούμε έναν άλλο, καλύτερο Ριέρα.

Φουστέρ : Μάζεψε τις περισσότερες κλωτσιές από οποιονδήποτε, είχε μεγάλη συμμετοχή στο ματς στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο έπεσε αρκετά η απόδοση του και έχασε και την καλή ευκαιρία στο 80' για να καθαρίσει τον αγώνα. Καλός σε γενικές γραμμές.

Μιραλάς : Δεν φάνηκε καθόλου σήμερα ο Βέλγος που στενά μαρκαρισμένος δε βρήκε ούτε τους χώρους ούτε είχε καλή τροφοδότηση, ενώ και οι ατομικές του ενέργειες ήταν ημιτελείς. Σε μέτρια βραδιά.

Χολέμπας :Ο Κολομβιανός μας δεν τα πήγε άσχημα στο ρόλο του αριστερού χαφ. Προσπάθησε για το καλύτερο, βοήθησε πολύ στο ανασταλτικό κομμάτι, μπήκε στις φάσεις και αν ήταν πιο προσεκτικός θα'χε βάλει και γκολάκι. Καλή εμφάνιση.

Μοδέστο : Δεν τα πήγε κι άσχημα σε έναν ρόλο που δεν είναι και το καλύτερο του, βοήθησε πολύ ανασταλτικά ενώ έβγαλε και μια ωραία μπαλιά στον Χολέμπας σε μια φάση που θα μπορούσε να καταλήξει σε γκολ, στο δεκάλεπτο που αγωνίστηκε.

Γ. Παπαδόπουλος :Αγωνίστηκε ελάχιστα και δε μπορεί να κριθεί.