Picture
Προβλημάτισε και προβληματίστηκε στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός που απόντων των Ιμπαγάσα και Ντουντού θύμιζε το περυσινό χάλι στη δημιουργία παιχνιδιού, αλλά αίφνης όλα άλλαξαν μετά την γκολάρα του Κέβιν Μιραλάς στο 34'. Ο Θρύλος βρήκε χώρους, ανέβηκε και με το δεύτερο γκολ στο 51' απέβαλλε και το άγχος παίζοντας πιο απελευθερωμένα, παρασύροντας τον Πανιώνιο σε μια βαριά ήττα. Καλό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα από τους παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε παρά το "μουδιασμένο" ξεκίνημα και πολύ καλό παιχνίδι από τον συνήθη ύποπτο, Κέβιν Μιραλάς, που έβαλε 2 γκολ και παραλίγο να "έγραφε " και τρίτο. Σημαντική νίκη, σημαντικό τρίποντο εν όψει των δύσκολων αναμετρήσεων που ακολουθούν.
Picture
Κριτική
Πάρντο : Πέρασε ένα πολύ ευχάριστο 90λεπτο - Είναι ζήτημα να χρειάστηκε να επέμβει τρείς-τέσσερις φορές σε ολόκληρο τον αγώνα. Όσες φορές χρειάστηκε, ήταν σταθερός. Το μόνο που μου χτύπησε άσχημα ήταν η έξοδος του στη φάση του ακυρωθέντος γκολ του Ριέρα : Όταν ο επιθετικός της αντίπαλης ομάδας έχει πάρει τη μπάλα στη γωνία της μεγάλης περιοχής, δε πας να του κάνεις έξοδο εκεί πέρα.

Τοροσίδης : Ενδεχομένως αύριο να γράφονται διθύραμβοι στις εφημερίδες για την ψυχή του Τόρο, την μαχητικότητα του, την ικανότητα του να συμμετέχει σε όλες τις φάσεις σε άμυνα και επίθεση. Έβαλε το 2ο γκολ και άνοιξε διάπλατα το δρόμο για τον θρίαμβο. Ωστόσο, αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ο αριθμός από μπαλιές που τρώει στην πλάτη του, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται καταστάσεις : Στο πρώτο ημίχρονο ο μικρός Ριέρα του βγήκε τουλάχιστον 3-4 φορές στην πλάτη.

Μέλμπεργκ : Σε πτωτική πορεία ο Σουηδός, έκανε σωρεία λανθασμένων μεταβιβάσεων και δεν ενέπνεε καμμιά σιγουριά στα μετόπισθεν. Σε κακή βραδιά.

Αβραάμ : Δεν είχε προβλήματα με τον Μπάλαμπαν στο πρώτο ημίχρονο, ούτε με τον Ριέρα όταν πέρασε σαν φορ στο δεύτερο. Καλή εμφάνιση.

Ραούλ Μπράβο : Αρκετά λάθη στο πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα, ανέβηκε στη συνέχεια και από ένα σημείο και μετά βοηθούμενος και από την τακτική του Πανιωνίου, κατασκήνωσε στο μισό γήπεδο. Αμυντικά δεν είχε προβλήματα, βοήθησε πολύ επιθετικά.

Φετφατζίδης :Εκτός αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, προσπάθησε να συμμετάσχει αλλά δεν του έβγαινε τίποτα. Στο 2ο ημίχρονο βοηθούμενος και από την άνοδο σχεδόν όλης της ομάδας, άρχισε να βρίσκει ξανά τα πατήματα του και όσο περνούσε η ώρα έδειχνε να έχει ολοένα και περισσότερη αυτοπεποίθηση. Έκλεισε ιδανικά το ματς με την ασίστ για το 5-0.

Ουρτάδο : Βοήθησε πολύ στα μαρκαρίσματα, κέρδισε πολλές μονομαχίες, έκοψε αρκετές φάσεις, αλλά οι επιλογές του στις πάσες είναι τραγικές - τουλάχιστον απ'όσα έχουμε δεί ως τώρα. Καλούτσικη εμφάνιση, έχει το ελαφρυντικό οτι προέρχεται από τραυματισμό και αγωνιστική απραξία, πρέπει να αρχίσει να αποδεικνύει και στο γήπεδο την ποιότητα του.

Γ. Παπαδόπουλος : Σε μια θέση που φαίνεται να του ταιριάζει, αυτή του "οχταριού", τα πήγε αρκετά καλά. Έτρεξε πολύ, κέρδισε πολλές μονομαχίες, από ένα σημείο και μετά πήρε με... 108 τα στημένα και σε γενικές γραμμές είχε καλή παρουσία. Υστέρησε στη δημιουργία παιχνιδιού : Ήταν επιπόλαιος στις μεταβιβάσεις του ενώ θα πρέπει να προσέξει πολύ το timing στα τάκλινγκ του που πολλές φορές του στοιχίζει ανόητες κάρτες. Τα πήγε καλά.

Ριέρα : Απλή αναφορά στο φύλλο αγώνα για 70 λεπτά αγώνα. Ανέβηκε στο τελευταίο 20λεπτο, πήρε πρωτοβουλίες, δημιούργησε κινδύνους και έβαλε και μια γκολάρα. Σε τέτοια ματσάκια όμως πρέπει να ξεχωρίζει σα τη μύγα μέσα στο γάλα.

Φουστέρ : Είχε ελάχιστη συμμετοχή στο παιχνίδι και με την εμφάνιση του αυτή θύμισε ξανά την... μπεμπέ Λιλή των πρώτων αγώνων του στην ομάδα. Ο Ισπανός εκτός από κουρασμένος, δείχνει να έχει και κακή ψυχολογία πράγμα που φαίνεται στο παιχνίδι του - συν τοις άλλοις δεν του βγαίνει και τίποτα. Πολλές λάθος πάσες, πολλές κακές επιλογές, πολλά πουλήματα της μπάλας, ελάχιστη συμμετοχή στη δημιουργία παιχνιδιού. Κακό, πολύ κακό ματς - ίσως το χειρότερο του από την ημέρα που ήρθε.

Μιραλάς : Ταλαιπωρήθηκε για ένα μισάωρο κυνηγώντας μπαλιές με το... μύτο και γιόμες απ'τα βράχια της Πειραϊκής, αλλά από εκεί και μετά σεληνιάστηκε πάλι. Έβαλε τη γκολάρα του, άρχισε να χορεύει τσάμικο τους τσελιγκάδες στην άμυνα του Πανιωνίου, έβαλε και δεύτερη γκολάρα και λίγο έλειψε να κάνει χατ-τρικ. Η εκρηκτικότητα του και το ξεπέταγμα που έχει με τη μπάλα στα πόδια δε το έχει άλλος ποδοσφαιριστής στην Ελλάδα. Ίσως ο κορυφαίος του ματς : Ας περιμένουν λίγο ακόμα στη διοίκηση, προφανώς ακόμα ισχύει το χαοτικό μαθηματικό μοντέλο Χρυσικόπουλου που πρεσβεύει το "καλά παιδιά είμαστε, θα μας λυπηθούν λόγω της κρίσης και θα μας τον δώσουν κοψοχρονιά".

Μοδέστο :
Καλό παιχνίδι από τον Γάλλο που δεν προβληματίστηκε στον χώρο ευθύνης του, ανέβασε αρκετές φορές τη μπάλα και λίγο έλειψε να βάλει και γκολάρα στο σουτ που του έβγαλε ο Μάχο. Έφαγε χαζή κάρτα όμως και δεν είμαστε για τέτοιες πολυτέλειες τώρα.

Πάντελιτς : Χωρίς να κάνει ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία του στην περιοχή του Πανιωνίου, από τα πόδια του ξεκίνησε και από τα πόδια του τελείωσε η φάση που έφερε το 4-0. Σπουδαία μπαλιά τρύπα στην αρχή, σωστά ακολούθησε τη φάση στη συνέχεια. Πολύ σημαντικό οτι σκοράρει και κρατιέται "ζεστός".

Νέμεθ : Δεν αγωνίστηκε πολύ, αλλά η κίνηση που κάνει για να πάρει την πάσα από τον Πάντελιτς είναι όλα τα λεφτά. Είναι παίκτης που μπορεί να βοηθήσει και θα χρειαστεί στη συνέχεια.