Picture
Την πέμπτη σερί νίκη του και την τρίτη συνεχόμενη "τριάρα" του πέτυχε ο Ολυμπιακός που χωρίς να εντυπωσιάσει κατάφερε και έφυγε με το τρίποντο της νίκης από τα Πηγάδια επικρατώντας της Ξάνθης με 0-3 με γκολ των Ριέρα, Τοροσίδη και Φετφατζίδη.

Καλοί σε γενικές γραμμές οι παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε με την ομάδα να έχει καλά διαστήματα στο παιχνίδι της, να είναι σοβαρή αμυντικά πλην ελαχίστων περιπτώσεων και πάντοτε επικίνδυνη επιθετικά. Η Ξάνθη του Γιώργου Παράσχου επικεντρώθηκε κυρίως στο πως θα "μπλοκάρει" τον Ιμπαγάσα, αλλά παρ'ότι το κατάφερε σε μεγάλο βαθμό δεν κατόρθωσε να περιορίσει και τους υπόλοιπους παίκτες αφού οι Ριέρα, Φουστέρ και Μιραλάς ανακάτευαν συνεχώς την άμυνα της Ξάνθης και δημιουργούσαν ρήγματα. Καλό παιχνίδι και από τον Γιάννη Φετφατζίδη που συνέχισε τις θετικές εμφανίσεις του - μάλιστα η σημερινή του εμφάνιση συνοδεύτηκε και με το παρθενικό του γκολ στη Superleague.

Με τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός παραμένει μόνος πρώτος και την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται τον Άρη, στην πρόβα τζενεράλε πριν το ντέρμπι με τον αιώνιο δεύτερο του Νικολάκη του Νιόπλια που πήρε το φιλί της ζωής από τον ψοφοδεή ΠΑΟΚ που κατάφερε να χάσει με 1-0 στο ΟΑΚΑ. Η μόνη ανησυχία τώρα είναι οι αυριανές εξετάσεις που θα υποβληθεί ο Άλμπερτ Ριέρα ο οποίος τραυματίστηκε από "σκαριά" του Βάλλα και αντικαταστάθηκε στο 63ο λεπτό.

Picture
Στατιστικά προηγούμενων αναμετρήσεων Ξάνθης-Ολυμπιακού
* 13 νίκες, 2 ισοπαλίες και 6 ήττες μετράει ο Θρύλος στις 21 επισκέψεις του στην έδρα της Ξάνθης για το πρωτάθλημα.

* Τις πρώτες τρείς σεζόν υποφέραμε από τους Ξανθιώτες, καθώς στις τρείς πρώτες μας επισκέψεις γνωρίσαμε ισάριθμες ήττες, οι δύο εκ των οποίων ήταν βαρύτατες (18/02/1990 4-1, 26/05/1991 1-0, 14/12/1991 5-2). Ακολούθησαν μια ισοπαλία 1-1 στις 29/11/1992, μια μεγάλη νίκη 4-6 (με Αλέφαντο στον πάγκο) στις 19/03/1994, άλλη μια ήττα με 3-2 στις 14/05/1995 και μετά ακουλούθησε το μεγάλο σερί μας με τις 9 νίκες, το οποίο διακόπηκε στις 03/10/2004 ελέω... Μπλάθρα (το γκολ που δεν μπήκε ποτέ).

* Την τελευταία τετραετία είμαστε αήττητοι με μία ισοπαλία και τρείς σερί νίκες, ενώ το τελευταίο "Ελληνικό" γκολ μας το πέτυχε στην ήττα με 2-1 του 2004 (του... Μπλάθρα, που προανέφερα) ο Γιώργος Χ. Γεωργιάδης.

* Τα συνολικά τέρματα είναι 46 υπέρ μας - 29 κατά και ο τοπ σκόρερ μας είναι ο Αλέξης Αλεξανδρής με 7 γκολ με τον Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς να ακολουθεί με 6 ενώ από πλευράς Ξάνθης οι πιο "ζημιάρηδες" ήταν οι Βεριντιάνο Μαρτσέλο, Μαρίνος Ουζουνίδης, Μάκης Τζάτζος και Πέτρος Τεγγελίδης με 3 γκολ έκαστος.

* Το μεγαλύτερο σκορ στους μεταξύ μας αγώνες στην έδρα της Ξάνθης είναι το 4-6 της 19/03/1994 αλλά γενικά με την Ξάνθη συνήθως μπαίνουν αρκετά γκολ. Έχουν σημειωθεί εκτός αυτού μια φορά 8 γκολ (5-3), μια φορά 7 γκολ (5-2), μια φορά 6 γκολ (5-1) και τρείς φορές 5 γκολ (4-1 δύο φορές, 3-2).

Picture
Κριτική
Πάρντο : Έβγαλε εντυπωσιακά το σουτ του Μαρσελίνιο στο δεύτερο ημίχρονο. Είπε "όχι" στην ισοφάριση στο τέλος του ημιχρόνου με μια καθοριστική απόκρουση. Ήταν σταθερός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Αυτή τη φάση όμως με το σουτ του Κατόνγκο που του'φυγε μέσα απ'τα χέρια τη θυμάμαι και ανατριχιάζω. Deja Vu Δημήτρη Σκούνα. Καλή εμφάνιση κατά τα άλλα από τον ΒελγοΙσπανό, δεδομένου και του οτι δεν έχει αγωνιστικά λεπτά στα πόδια του.

Τοροσίδης : Τρίτο σερί γκολ για τον "Τόρο" που έχει ρέντα αυτή την εποχή και πραγματοποιεί καλές εμφανίσεις. Σε καλή αγωνιστική κατάσταση ο Τοροσίδης, βοήθησε αρκετά επιθετικά, ήταν σχεδόν αλάνθαστος αμυντικά με εξαίρεση μια φάση που τον ταλαιπώρησε ο Μαρσελίνιο. Έγινε και ο πρώτος Έλληνας παίκτης του Ολυμπιακού που σκόραρε στην Ξάνθη μετά από 6 χρόνια.

Μέλμπεργκ : Επιστροφή στις καλές εμφανίσεις για τον Βίκινγκ μας που είχε μεγάλη διάθεση. Ανίκητος στον αέρα σε άμυνα και επίθεση, "έφτιαξε" ένα γκολ (2-0) και λίγο έλειψε να είχε φτιάξει κι άλλο λίγο νωρίτερα. Αμυντικά δεν είχε προβλήματα.

Α. Παπαδόπουλος : Πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο, έβγαινε πρώτος σε όλες τις φάσεις και σταματούσε τους κινδύνους πριν καν δημιουργηθούν. Στο δεύτερο ημίχρονο έδειξε και λίγο κουρασμένος, δεδομένου οτι είχε και παιχνίδι με την εθνική μεσοβδόμαδα.

Μπράβο :Χωρίς τις γνωστές του προωθήσεις ο Ισπανός επικεντρώθηκε στα αμυντικά του καθήκοντα και δεν αντιμετώπισε προβλήματα στα μαρκαρίσματα του. Στη μοναδική φάση που "έφαγε" μπαλιά στην πλάτη, πρόλαβε τον Μαρσελίνιο (με την συνδρομή και του Πάρντο).

Ντουντού : Εκνευριστικά επιπόλαιος στο πρώτο τέταρτο του ματς με δεκάδες λάθος πάσες, αρκετά καλός στη συνέχεια του αγώνα και με μεγάλη συμμετοχή στο ανασταλτικό κομμάτι του παιχνιδιού. Βοήθησε στην κυκλοφορία της μπάλας μιας και ο Ιμπαγάσα δεν βοήθησε πολύ σε αυτόν τον τομέα.

Ιμπαγάσα : Μπαστούνια τα βρήκε με τους χαφ της Ξάνθης να έχουν μοναδική τους αποστολή να τον διπλομαρκάρουν για να του κόψουν τους χώρους. Είχε πολλές λανθασμένες ενέργειες ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Ανέβηκε λίγο στο δεύτερο ημίχρονο ειδικά μετά το 0-2 περνώντας κάποιες καλές μπαλιές, χωρίς να κάνει πάντως ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία του.

Ρόμενταλ : Ο Δανός πέραν από κάποιες επικίνδυνες σέντρες δεν είχε να επιδείξει τίποτα σήμερα. Εικόνα υποψήφιου συνταξιούχου δημοσίου υπαλλήλου, βαριεστημένος, χωρίς εμπνεύσεις. Η ομάδα περιμένει πολλά περισσότερα από αυτόν από 3-4 σέντρες στο 60λεπτο.

Ριέρα : Ο... "μεθύστακας", που... "βγήκε λιώμα από το καζίνο του Λουτρακίου" μάλλον ξεμέθυσε, γιατί έκανε μια ωραία εμφάνιση. Ξεπέρασε γρήγορα το νωθρό ξεκίνημα του, πέτυχε ένα πολύ ωραίο γκολ και είχε συμμετοχή σε όλες σχεδόν τις επιθετικές προσπάθειες της ομάδας.

Φουστέρ : Από τους καλύτερους της ομάδας στο πρώτο ημίχρονο και πολύ καλός περίπου μέχρι το 70' - 75', όταν και ήταν παραπάνω από εμφανές οτι είχε... κάψει φλάτζα από το τρέξιμο. Πολύ τρέξιμο σε ένα δύσκολο τερέν, πολλές μονομαχίες με τους παίκτες της Ξάνθης - οι περισσότερες κερδισμένες, μια ασίστ και δύο καλές ευκαιρίες να σκοράρει. "Όνομα" δεν είναι, αλλά στην ως τώρα παρουσία του απέδειξε οτι δεν είναι Όσκαρ και δικαιωματικά με αναγκάζει να μην ξαναχρησιμοποιήσω τον χαρακτηρισμό "μπεμπέ Λιλή" όσο παίζει με την ίδια συνέπεια.

Μιραλάς : Είχε ένα καλούτσικο πρώτο ημίχρονο όπου δεν φάνηκε και πάρα πολύ πέραν κάποιων φάσεων, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πραγματικός διάβολος ο Βέλγος. Ο Γκλέϊσον θα τον βλέπει και θα πετάγεται στον ύπνο του, δικαιούταν ένα γκολ και σήμερα. Μακάρι να συνεχίσει με το ίδιο κέφι και να μην αρχίσουν τα κολπάκια του μάνατζερ εν'όψει της ενεργοποίησης της οψιόν αγοράς - θα είναι κρίμα.

Φετφατζίδης : Για τον πιτσιρικά γράφω κάποια πράγματα στα υστερόγραφα. Σαν κριτική, του αφιερώνω από καρδιάς ένα θερμό χειροκρότημα. Μπράβο σου ρε πιτσιρίκο, αλήθεια μπράβο σου.

Χολέμπας : Σε θέση αριστερού χαφ ο Γερμανός, μια θέση που κακώς λένε στις μεταδόσεις οτι δεν την γνωρίζει, αφού πριν πάει ο Λίνεν στη Μόναχο 1860 και τον βαφτίσει μπακ, εκεί αγωνιζόταν. Τα πήγε αρκετά καλά, κρατώντας απασχολημένη τη δεξιά πλευρά της Ξάνθης και βοηθώντας και τον Μπράβο αμυντικά.

Πάντελιτς : Μπορεί σε σχέση με τον Μιραλάς να έμοιαζε σαν να συγκρίνεις ιπτάμενο δελφίνι με σκυλοπνίχτη που κάνει το Πέραμα-Παλούκια, αλλά έπαιξε 8 λεπτάκια και λίγο έλειψε να το γράψει το γκολάκι. Αγωνίστηκε λίγο και δεν μπορεί να κριθεί.