Picture
Αν δεν λεγόμασταν "Ολυμπιακός Πειραιώς", θα μπορούσαμε κάλλιστα να λεγόμαστε "Jesus Of Nazareth F.C.".

Ειδικότης μας οι νεκραναστάσεις.

Ανασταίνουμε γριές, αλογοτροφές, δικέφαλα κοτόπουλα, τα πάντα. Αφού καταφέραμε και αναστήσαμε την χειρότερη ΑΕΚ του νέου αιώνα, αφού καταφέραμε και χάσαμε από τους ΚαραμπελοΜάκους αντί να τους ρίξουμε τρία στο κεφάλι να'χουν να πορεύονται, είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

Ο φετινός Ολυμπιακός συνεχώς εισπράττει δώρα από τους διώκτες του και επιδίδεται σε ένα ρεσιτάλ αυτοχειρίας, σκορπώντας ανόητα βαθμούς με αντιπάλους που προκαλούν τον οίκτο - και αυτό δεν το ελαφρύνουν ούτε οι τραυματισμοί, ούτε η ατυχία, ούτε τίποτα.

Η ομάδα πρέπει να βρεί ισορροπία στις εντός και εκτός έδρας εμφανίσεις της, αλλιώς θα καταφέρουμε το ακατόρθωτο : Να φτιάξουμε στρατιά από ζόμπι.

Σε ένα απ'τα χειρότερα ποιοτικά ντέρμπι που έχει δώσει ο Θρύλος τα τελευταία χρόνια, κατάφερε στο τέλος (γιατί περί κατορθώματος πρόκειται) να χάσει από την ΑΕΚ με 1-0 και να απωλέσει το προβάδισμα που είχε στη βαθμολογία, ξαναβάζοντας στο παιχνίδι τον Παναθηναϊκό.
Picture

Κριτική
Πάρντο : Ήταν σταθερός, έκανε μια-δυό δύσκολες επεμβάσεις με κορυφαία αυτή στο σουτ του Γιάχιτς και από εκεί και πέρα δεν πιέστηκε ιδιαίτερα. Στο γκολ πάντως δεν είχε καλή θέση.

Μοδέστο : Πέρασε δύσκολο πρώτο μισάωρο με τον Σκόκο, με τον Αργεντινό να πηγαίνει συνεχώς επάνω του και να τον ταλαιπωρεί και τον Καράμπελα να'ρχεται από πίσω και να βοηθάει υπό τη διακριτική επίβλεψη του Ρόμενταλ. Από εκεί και πέρα ο Γάλλος τον τύλιξε τον Σκόκο σε κορδελίτσα και τον έκανε απλή αναφορά στο φύλλο αγώνα, αφού φαινόταν μόνο στις εκτελέσεις στημένων. Ασχέτως του μαρκαρίσματος του Σκόκο όμως, δεν ήταν σε ιδιαίτερα καλή βραδιά ενώ ήταν κι αυτός στο γκρουπ των παικτών που τα'μπλεξαν στη φάση του γκολ.

Ποτουρίδης : Το πρώτο ντέρμπι του μικρού που έπαιξε "εντεκαδάτος". Στην αρχή έκανε κάποια λάθη από τρακ, στη συνέχεια βελτιώθηκε πολύ και με εξαίρεση την κεφαλιά - παραλίγο αυτογκόλ στο δεύτερο ημίχρονο, τα πήγε καλά, αν και βρέθηκε και αυτός εκτός θέσης στη φάση του γκολ. Θέλει πολλή δουλειά ακόμα.

Α. Παπαδόπουλος : Έτρεχε μπροστά, έτρεχε πίσω, έβγαινε στα πλάγια ειδικά στο πρώτο ημίχρονο που ο Μοδέστο τα'βρισκε σκούρα από δεξιά, ενώ είχε και την "επιμέλεια" του νεαρού Ποτουρίδη. Καλό ματς απ'τον Αβραάμ.

Χολέμπας : Καλός κατά διαστήματα ήταν ο εισαγόμενος κάγκουρας (κοίτα να δείς που η Μέρκελ έχει παράδοση στην παραγωγή καγκουριών). Αμυντικά ώρες ώρες στο πρώτο ημίχρονο υπέφερε, στο δεύτερο είχε λιγότερα προβλήματα. Κάλυπτε γρήγορα τους χώρους του και προσπαθούσε να βοηθήσει μπροστά, ενώ είχε και μια καλή ευκαιρία να σκοράρει. Επιθετικά, δυστυχώς δεν... Δεν μπορεί το παιδί να σηκώσει τη ρημάδα τη μπάλα από το έδαφος.

Ρόμενταλ : Στο πρώτο ημίχρονο τον λυπόταν η ψυχή σου. Τον έβλεπες και το μυαλό πήγαινε στον Αλέφαντο που έλεγε "αυτουνού αν του πετάξουν κάτι, θα τρέξει 10-15 μέτρα και μετά θα γυρίσει πίσω να δεί τι έγινε". Συν τοις άλλοις ήταν τόσο εκνευριστικά απών από την πλευρά, που μέχρι και ο Καράμπελας τον πήρε χαμπάρι και ανέβαινε πάνω απ'τη σέντρα. Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβηκε λίγο και πέρασε κάποιες επικίνδυνες σέντρες, αλλά μέχρι εκεί.

Ντουντού :Ο μοιραίος του αγώνα. Χάνει από τη μια το πέναλτι και από την άλλη κάθεται και βλέπει τη μαούνα τον Ντιόπ να τον περνάει σαν ξεραμένο λουκουμά στη φάση του γκολ. Στον υπόλοιπο αγώνα, προσπάθησε να πάρει πρωτοβουλίες και να συμμαζέψει ότι μπορούσε, αλλά δίπλα του είχε τον γιο του ανέμου τον Ουρτάδο, που δε μπορεί να μαρκάρει ούτε παρκαρισμένο ποδήλατο. Επειδή όμως έχω στερέψει από δικαιολογίες και "ναι μεν, αλλά" για τον Ντουντού, άποψη μου είναι πως αυτός ο παίκτης είναι πολυτέλεια να παίζει στον Ολυμπιακό. Πολυτέλεια να δίνει ο Ολυμπιακός ένα σκασμό λεφτά για να του αποδίδει ο πολύς Βραζιλιάνος "5" και "6" σε κάθε ματς.

Ουρτάδο : Τραγωδία ο Ισπανός. Υβρίδιο Στολτίδη στην τελευταία του σεζόν και Λεντέσμα στα χειρότερα τους με ολίγη από Πατσατζόγλου, αν και στο θέμα "λάθος πάσες ανά ματς" ο Ισπανός τον έχει χαλαρά τον Πάτσα. Στο δεύτερο ημίχρονο βελτιώθηκε στον ανασταλτικό τομέα, αλλά αν είναι "εξολοθρευτής χαφ" με την εικόνα που δείχνει ο Ουρτάδο, αλίμονο μας.

Ριέρα :Προσπάθησε να πάρει πρωτοβουλίες, αλλά πριν δείξει οτιδήποτε, τραυματίστηκε και έγινε αλλαγή.

Φουστέρ :
Συνέχισε το σερί των μέτριων / κακών εμφανίσεων του, αν και έχει το ελαφρυντικό οτι από το 20' και μετά έπαιζε σαν αριστερό χαφ. Αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο καθώς ο Βαλβέρδε ήθελε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του.

Μιραλάς : Καλά κλεισμένος από την άμυνα της ΑΕΚ, είχε κάποιες καλές στιγμές στο ματς, έχασε μια τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ και να τελειώσει την ΑΕΚ. Με την είσοδο του Πάντελιτς στο 2ο ημίχρονο κινήθηκε σε χώρους που δε μπορούσε να απειλήσει και εξαφανίστηκε.

Ιμπαγάσα : Φανερά επηρεασμένος από τον τραυματισμό του, ήταν σκιά του καλού του εαυτού. Ελάχιστες αναλαμπές του θύμιζαν τον κουμανταδόρο του παιχνιδιού μας, σε μια εμφάνιση που και ο ίδιος θα θέλει μάλλον να ξεχάσει.

Πάντελιτς : Κέρδισε το πέναλτι από τον Λεονάρντο, αλλά μάλλον πέρασε απαρατήρητος. Έχασε και στο τέλος την απίστευτη ευκαιρία για την ισοφάριση τελειώνοντας τη φάση με την χειρότερη δυνατή επιλογή (μύτο απ'την άκρη της περιοχής). Περισσότερο προβληματίστηκε παρά προβλημάτισε.

Φετφατζίδης : Αγωνίστηκε ελάχιστα και δεν μπορεί να κριθεί. Πρόλαβε να "κουβαλήσει" κάποιες φορές τη μπάλα προβληματίζοντας τον Καράμπελα.